Ieviestas stingrākas prasības ārvalstu darba spēka piesaistei
2025. gada 1. janvārī stājas spēkā stingrākas prasības ārvalstu darba spēka piesaistei, lai mazinātu darbaspēka nepietiekamības nelabvēlīgo ietekmi uz ekonomikas izaugsmi, un vienlaikus nodrošinātu un neierobežotu nodarbinātības iespējas Latvijas vietējiem darba meklētājiem, kā arī mazinātu negodprātīgu imigrācijas sistēmas izmantošanu, informē Ekonomikas ministrija.
To paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 55 “Noteikumi par ārzemnieku nodarbināšanu”.
Līdz ar grozījumiem MK noteikumos precīzāk tiek atrunāts sadarbības mehānisms starp darba devēju un Nodarbinātības valsts aģentūru (turpmāk – NVA). No 2025. gada 1. janvāra darba devējam, piesakot NVA brīvu darba vietu, būs jāsadarbojas ar NVA – jāpamato brīvo darba vietu skaits, jāizvērtē aģentūras piedāvātie kandidāti un arī jāsniedz pamatojums kandidātu noraidījumam.
Vienlaikus ar izstrādātajiem grozījumiem tiek noteikti gadījumi, kuros NVA pieņem lēmumu atļaut vai atteikt ārzemnieka piesaisti, tāpat noteiktas arī darba devēja tiesības pēc atzinuma saņemšanas. Mēneša laikā no atzinuma saņemšanas dienas darba devējs varēs iesniegt PMLP ielūgumu vīzas pieprasīšanai vai izsaukumu uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai.
Noteikti arī gadījumi, kuros NVA sniedz atzinumu ar atteikumu atļaut ārzemnieka piesaisti, vienlaikus paredzot darba devējam tiesības atkārtoti vērsties PMLP, nepiesakot brīvu darba vietu 12 mēnešus no NVA sniegtā atzinuma atļaut ārzemnieka piesaisti saņemšanas dienas.
MK noteikumos noteikts, ka NVA atzinumu atļaut vai atteikt ārzemnieka piesaisti sniedz 10 darbdienu laikā no brīža, kad brīvā darba vieta publicēta. NVA atzinums stājas spēkā tā pieņemšanas brīdī. NVA pieņemto lēmumu varēs apstrīdēt, iesniedzot iesniegumu NVA direktoram, NVA direktora pieņemto lēmumu varēs pārsūdzēt tiesā.
Kā iepriekš informēts, praksē konstatēti gadījumi, kad darba devējs jau sākotnēji plāno nosūtīt trešo valstu darbinieku pakalpojumu sniegšanai citā Eiropas Savienības valstī, nemaz neplānojot personu nodarbināt Latvijā un arī neizskatot iespējas nodarbināt vietējo darbaspēku. Tā rezultātā pieaug vīzu un uzturēšanās atļauju pieprasītāju skaits, kuru mērķis ir negodprātīgi izmantot Latvijas imigrācijas sistēmu trešo valstu darbinieku nosūtīšanai pakalpojumu sniegšanai uz citām Eiropas Savienības valstīm. Vienlaikus par šādu vakanču pieejamību tiek maldināti arī vietējie darba meklētāji, pagarinot darba meklēšanas procesu.
Kas jādara, lai saņemtu aģentūras atzinumu?
Plānotais risinājums paredz uzlabot sadarbību starp darba devējiem un aģentūru pretendentu atlases procesā. Tāpat, kā līdz šim darba devējam, kurš ir paredzējis nodarbināt ārzemnieku, noslēdzot darba līgumu, aģentūrā būs jāpiesaka brīva darba vieta.
Izstrādātais risinājums paredz noteikt darba devējam pienākumu sadarboties ar aģentūru, paredzot, ka darba devējs saņem aģentūras atzinumu atļaut ārzemnieka piesaisti un iegūst tiesības nodarbināt ārzemnieku, noslēdzot darba līgumu.
Lai saņemtu aģentūras atzinumu atļaut ārzemnieka piesaisti, darba devējam būs nepieciešams pašreģistrācijas ceļā aģentūras administrētajā Bezdarbnieku uzskaites un reģistrēto vakanču informācijas sistēmā, pamatot brīvas darba vietas nepieciešamību, kā arī sadarboties ar aģentūru piemērotu kandidātu atlases procesā, kas norisināsies līdz 10 darbdienām, un sniegt pamatojumu kandidātu noraidījumam. Piemēram, par pamatojumu brīvas darba vietas nepieciešamībai varētu tikt uzskatīta darba tiesisko attiecību izbeigšana ar iepriekšējo darbinieku, darba devēja paplašināšanās, vai jaunu darba vietu izveide.
Pienākums pamatot brīvas darba vietas nepieciešamību tiks attiecināts uz visiem gadījumiem, kuros atzinums tiks pieprasīts. Atlases procesā aģentūra lūgs darba devējam izvērtēt brīvas darba vietas prasībām atbilstošus pretendentus, kā arī sniegt pamatotu viedokli par Latvijas darba tirgū pieejamo pretendentu nepiemērotību.
Kādos gadījumos tiks atteikts?
Vienlaicīgi tiek noteikti gadījumi, kad aģentūra ir tiesīga izsniegt atzinumu ar atteikumu atļaut ārzemnieka piesaisti, t.i. sekojošos gadījumos:
- ja darba devējs nebūs sadarbojies ar aģentūru brīvās darba vietas prasībām piemērotu pretendentu atlases procesā,
- ja darba devējs nebūs izvērtējis aģentūras piedāvātos pretendentus, kuri atbilst darba devēja izvirzītajām un vakancē norādītajām prasībām,
- ja darba devējs nebūs pamatojis aģentūras piedāvāto pretendentu noraidījuma iemeslus,
- ja darba devēja pieteiktā brīvā darba vieta atlases procesa laikā būs aizpildīta jau ar piemērotu pretendentu.
Kāpēc pieņemti grozījumi likumā?
Uzskata, ka tiks mazināts negodprātīgo vīzu un uzturēšanās atļauju pieprasītāju skaits, paredzot pienākumu darba devējam sadarboties ar aģentūru brīvās darba vietas prasībām piemērotu pretendentu atlases procesā, un tiks mazināts darbaspēka trūkums tautsaimniecībai būtiskās nozarēs.