Ciemati, kas pārvēršas par gariem

Ivans Koršunovs

Ivans Koršunovs

Projekts “Gari” ir nozīmīgs turpinājums mākslinieka Ivana Koršunova projektam “Dzīvie-mirušie”, kas veltīts dzimtā ciemata iedzīvotājiem. Visi šī projekta darbi tika izstādīti MMCI 2015. gadā. Projekts “Dzīvie-mirušie” koncentrējās uz ciematu izzušanas problēmu, ņemot par piemēru konkrētu ciematu, un mērķis bija saglabāt brīdi, kad “mazā dzimtene” vēl tika uzskatīta par apdzīvotu kartēs.

Ivana Koršunova darbi tika izstādīti rudenī Latvijas Starptautiskajā mākslas izstādē Art Riga fair 2024. Mākslinieka darbu nozīme ir īpaši aktualizējusies uz doto brīdi Latvijā, izceļot problēmu ar ciematu izzušanu, kas notiek arvien straujāk. Tas vairs nav retums, bet gan realitāte valsts lielākajā daļā.

Projekts “Dzīvie-mirušie” bija godinājums cilvēkiem, kuri pakāpeniski kļuva par daļu no savas zemes, neatlaidīgi izturēdami visas savas grūtās dzīves likstas. Tas centās saglabāt iedzīvotāju atmiņu no mākslinieka dzimtā ciemata pirms tas kļuva par vēl vienu punktiņu kartē, jo tas tika atzīmēts kā “miris”. Ciemats pārvērties par “garu”, un vienīgās atmiņas, ka šī teritorija kādreiz bija apdzīvota, ir pusizgāztās mājas un rūsējošās lauksaimniecības tehnikas atliekas. Tagad palikuši tikai pagātnes gari un cilvēku dziļā mīlestība, un pieķeršanās šīm vietām.

Projekts sastāv no 12 darbiem, kas radīti ar eļļas krāsu uz audekla hiper-reālistiskā stilā. Katrs audekls ir 138×222 cm liels.

Mākslas eksperts Dags Vidulejs: “Mākslinieka ziņojums darbos ir pilns ar dziļām pārdomām par mākslas lomu un mākslinieka meistarību. Patiesi, vizuālā māksla var būt spēcīgs valodas veids, kas tieši nodod emocijas un idejas, ietekmējot skatītāju apziņu. Tas prasa ne tikai tehniskās prasmes no mākslinieka, bet arī izpratni par dziļiem kultūras un vēstures kontekstiem.

Mākslinieka uzsvars darbos uz anatomiju un kompozīciju kā pamatu antropomorfisku formu veidošanā izceļ amatniecības nozīmīgumu. Tas ir būtiski, lai nodotu sarežģītas idejas un sajūtas, kas var rezonēt ar auditoriju. Darbos tiek izvirzīts būtisks jautājums par patriotisma un gudrības lomu radošumā, īpaši grūtajos laikos. Atgādināt citiem par mūžīgajām vērtībām un garīgo komponenti vēsturē var būt svarīgs virziens māksliniekam.

Darbos minētie atklājumi patiešām var kalpot kā piemēri studentiem un nākamajām mākslinieku paaudzēm. Vienkāršības izteikšana apvienojumā ar aktuālajām sociāli politiskajām tēmām rada unikālu izteiksmi, kas spēj piesaistīt uzmanību un izsaukt pārdomas. Mākslinieka pārdomas par mākslas, politikas, zinātnes, socioloģijas un reliģijas saikni darbos atver jaunus apvāršņus mākslinieka lomas izpratnei sabiedrībā.”

Leave a Reply