Rīgas Centrāltirgus rekonstrukcijas plāns

Dace Preisa, SIA “Rīgas Nami” sabiedrisko attiecību vadītāja
Tuvojas Rīgas Centrāltirgus simtgade un visus šos gadus tas ir kalpojis kā nozīmīgs sabiedrības centrs, kur satiekas iedzīvotāji, lai iegādātos svaigus produktus un piedalītos sociālajā dzīvē. Ik dienu Centrāltirgu apmeklē vidēji 40 000 – 50 000 cilvēku, tostarp ārzemju tūristi, kuriem Centrāltirgus ir viena no visapmeklētākajām vietām Rīgā.
Rīgas Centrāltirgus ir daļa no Rīgas vēsturiskā centra, kurā jau šobrīd tiek integrēta “Rail Baltica” dzelzceļa infrastruktūra. Tādēļ šobrīd ir nozīmīgs laiks, kad jāizšķiras par to, kādu vēlamies redzēt šo pilsētai, iedzīvotājiem un ārvalstu viesiem nozīmīgo objektu turpmāk.
“Rīgas Centrāltirgus ir viens no nozīmīgākajiem pilsētas ekonomikas dzinējspēkiem un kultūrvēsturiskajiem simboliem. Tā attīstība nodrošinās ne tikai stabilu atbalstu vietējiem uzņēmējiem un tirgotājiem, bet arī veicinās tūrisma pieaugumu, piedāvājot unikālu pieredzi ikvienam apmeklētājam. Arī modernizēts un pielāgots mūsdienu prasībām, tas saglabās savu vēsturisko šarmu un būs dzīva un dinamiska pilsētas daļa, kur pircēji satiekas ar pārdevējiem, notiek dažādi pasākumi un kultūras notikumi,” uzsver SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētājs Ojārs Valkers.
Tirgus attīstības koncepcija
2024. gada vasarā tika publiskota Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības koncepcija, kuru pēc tirgus pārvaldnieka SIA “Rīgas nami” pasūtījuma izstrādāja SIA “Wealth.Investments” sadarbībā ar arhitektu biroju SIA “Teeja arhitekti”. Koncepcija paredz, ka turpmākai Centrāltirgus attīstībai, saglabājot kultūrvēsturisko mantojumu un tradicionālo tirdzniecību, nepieciešamas jaunas papildu funkcijas un pakalpojumi, tostarp vairāk vietas un telpas atvēlot mākslas un kultūras notikumiem.
Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības koncepcija iezīmē ceļa karti nākamajiem desmit gadiem, lai nepieciešamās investīcijas tirgus attīstībā varētu veikt mērķtiecīgi. Gala lēmums par turpmāko Rīgas Centrāltirgus attīstību un veicamajiem ieguldījumiem būs jāpieņem tirgus īpašniekam – Rīgas pašvaldībai. Šobrīd attīstības koncepcija konceptuāli atbalstīta Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejā un šobrīd notiek aktīvs darbs pie koncepcijas realizācijas investīciju plāna un finansēšanas modeļa sagatavošanas.
Koncepcijā iekļauti konkrēti soļi un termiņi Rīgas Centrāltirgus attīstībai, energoefektivitātes uzlabošanai, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai, jaunu funkciju ieviešanai un tirdzniecības vietu koncentrēšanai noteiktās tirgus teritorijās. Ievērojot pasaulē atpazīstamāko tirgu praksi, tirgum ir jāpiedāvā mākslas baudīšanas un izklaides iespējas, kam piemērots būtu Gaļas paviljons un tam blakus esošais Benjamiņas laukums. Tirgus apmeklētāju plūsmu palielinātu zaļo zonu un skvēru labiekārtošana, tirdzniecības gājēju ielas izveide Spīķeru ielā, biroju telpu noma un citi jaunievedumi.
Arī modernizēts un pielāgots mūsdienu prasībām, tas saglabās savu vēsturisko šarmu un būs dzīva un dinamiska pilsētas daļa, kur pircēji satiekas ar pārdevējiem, notiek dažādi pasākumi un kultūras notikumi.
Kopējie pašvaldības kapitālieguldījumi nepieciešami aptuveni 14 miljoni eiro apmērā, galvenokārt paviljonu konstrukciju pastiprināšanai, jumta un ēku remontiem, lai novērstu Būvniecības valsts kontroles biroja konstatētos trūkumus, kā arī teritoriju labiekārtošanai. Aptuveni tikpat – vismaz 14 miljoni eiro jāveic Rīgas Centrāltirgus pārvaldniekam SIA “Rīgas nami” paviljonu telpu modernizēšanai, kā arī SIA “Rīgas nami” īpašumā esošo spīķeru ēku renovācijai un teritorijas labiekārtošanai. Ja kultūras nozari pārraugošās iestādes lems, ka jārealizē koncepcijā paredzētais virziens, pielāgojot Gaļas paviljonu mākslas un kultūras funkcijām, tas varētu maksāt vēl vismaz 16 miljonus eiro.
Līdzšinējie ieguldījumi tirgus darbības nodrošināšanai
No 2023. gada līdz šim brīdim SIA ”Rīgas nami” paviljonu un citu tirgus ēku uzturēšanas darbos investējusi 809 542 eiro. Savukārt plānoto investīciju apjoms paviljonu darbības nodrošināšanai līdz 2025. beigām plānots vairāk nekā 2 miljoni eiro.
Rīgas Centrāltirgū ir pieci segti paviljoni: Piena, Gaļas, Zivju, Sakņu un Gastronomijas paviljoni. Tiem visiem jau tuvākajā laikā nepieciešams veikt dažāda mēroga apjomīgus atjaunošanas darbus. Lai nodrošinātu tirgus darbības nepārtrauktību, SIA “Rīgas nami” ir parakstījuši vienošanos ar ēkas īpašnieku – Rīgas valstspilsētas pašvaldību par Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljona jumta metāla konstrukciju pastiprināšanas darbu finansēšanu, kas nākamajā gadā ļaus pabeigt ar ēkas konstrukciju noturību saistītos darbus. Pēc tam varēs uzsākt Sakņu paviljona sagatavošanu atvēršanai apmeklētājiem, vienlaikus uzsākot Rīgas Centrāltirgus funkcionālā zonējumu izmaiņas, kā to iesaka izstrādātā telpiskās attīstības koncepcija. Sakņu paviljona jumta metāla konstrukciju pastiprināšanā un ar to saistīto darbu kopējās izmaksās Rīgas valstspilsētas pašvaldība novirzīs 612 000 eiro.
Tāpat, saskaņā ar vienošanos, tirgus pārvaldnieks SIA ‘Rīgas nami’ nākamā gada laikā ieguldīs vairāk nekā 900 000 eiro arī Piena paviljona jumta konstrukciju stiprināšanā un citos darbos, tādejādi sagatavojot ēku ES finansēta investīciju projekta īstenošanai, kas paredz uzstādīt inovatīvu siltumapgādes un dzesēšanas sistēmas.

Rīgas Centrāltirgus jau kopš tā izveidošanas 1930. gadā ir viens no lielākajiem tirgiem Eiropā. Tā kopējā zemes platība ir 9,9 ha, bet no tās tirgus statuss ir noteikts teritorijai 6,7 ha platībā. Rīgas Centrāltirgus ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis un daļa no Rīgas vēsturiskā centra, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, kā arī Eiropas vēsturisko tirgu asociācijas un NOFO (Northern Forum Food Markets) biedrs.