EP deputāte Inese Vaidere: Samazinātas PVN likmes Latvijā audzētai pārtikai ir atbalsts zemniekiem konkurencē

Unsplash.com

Unsplash.com

Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, ogām un augļiem pievienotās vērtības nodoklis (PVN) nākamgad noteikts 12% apmērā, paredz Saeimas pieņemtie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tāpat grozījumi noteic, ka no nākamā gada PVN nepiemēros maksai par sporta sacensībām un sporta nodarbībām, ko organizē biedrības vai nodibinājumi, kā arī maksai par bērnu uzturēšanos nometnēs. Grozījumi saistīti ar 2024. gada valsts budžetu, informē Saeima. 

PVN nodokļa 12% likmi Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, ogām un augļiem piemēros nākamgad – no 1. janvāra līdz 31. decembrim. Līdz šim mūsu reģionam raksturīgu lauksaimniecības produktu piegādēm bija noteikta samazinātā PVN likme piecu procentu apmērā, savukārt pārējai pārtikai – standartlikme 21% apmērā. 

Saskaņā ar grozījumiem pievienotās vērtības nodokli nepiemēro dalības maksai sporta sacensībām un maksai par sporta nodarbībām, ko organizē biedrības vai nodibinājumi. Nodokļa atbrīvojums attieksies gan uz bērnu, gan pieaugušo sporta sacensībām vai nodarbībām.   

Mazo uzņēmumu atbalstam no nākamā gada no līdzšinējiem 40 tūkstošiem eiro līdz 50 tūkstošiem eiro paaugstināts slieksnis, no kura uzņēmējiem jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā. Izmaiņas veiktas, jo inflācijas ietekmē, pieaugot preču un pakalpojumu cenām, pieaug arī uzņēmumu apgrozījums, kas tuvina tos slieksnim, no kura uzņēmējiem jāreģistrējas kā PVN maksātājiem, norādīts grozījumu anotācijā. 

Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī.

Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres komentārs:

“Samazinātas PVN likmes Latvijā audzētai pārtikai, kas tiek plaši patērēta, ir apsverams veids, kā motivēt iedzīvotājus patērēt vietējos ražojumus, bet zemniekiem – atbalsts konkurencē ar ārvalstu produkciju. Protams, ir rūpīgi jāizvērtē gan šādu PVN atlaižu ietekmi uz budžetu, gan kāds ir ieguvums mūsu ražotājiem.”

Leave a Reply