Primulaveris: apģērbs top Ukrainā, kara zonā

Primulaveris – tā saucas ukrainietes Margaritas Pivenas Latvijā dibinātais apģērbu uzņēmums, kas piedāvā gan pašas dizainētos, gan itāļu zīmolu apģērbus. Zīmīgi, ka, neraugoties uz dažādiem šķēršļiem, apģērbs top Ukrainā, lai šādi atbalstītu savus tautiešus.  

Primulaveris īpašnieci var sastapt Rīgā, kur Barona kvartālā iekārtots veikals – showroom. Margarita smaidot saka, ka Rīga viņai patiešām patīk un kopumā viņai šeit klājas labi. “Man ir uzņēmums, mēs šeit maksājam nodokļus. Savu produkciju tirgojam Latvijā, Ukrainā un visur, kur ir pieprasījums pēc kvalitatīvām mantām par labu cenu.” Margaritas ģimene ir viena no tām daudzajām, kuru dzīve 24. februārī vienā mirklī apgriezās ar kājām gaisā. Līdz tam viņa Kijivā kopā ar savu māti veiksmīgi vadīja 2015. gadā dibinātu apģērbu zīmolu Primaveris (tulk. – pavasara prīmula) 22. februārī abas bija devušās uz Stambulu, lai iepirktu audumus jaunai kolekcijai. “Lidostā, redzot, ka esmu ieradusies no Kijivas, Turcijas televīzijas reportieri lūdza, lai komentē “karu Ukrainā”. Es atbildēju: “Kāds karš!? Ukrainā kara nav!” Nākamajā dienā šo interviju pārraidīja Turcijas televīzijas kanālos, bet pāris dienas vēlāk sākas karš. Ukrainā Margarita ar mammu tobrīd vairs nevarēja atgriezties, lai arī Čerņigovā bija palicis tēvs, viņas vecākā māsa un 11 gadus vecais brālis. (Jāpiebilst, ka tagad visa ģimene ir apmetusies Latvijā.) Viņas nolēma doties uz Rīgu, jo šeit dzīvo Margaritas draugs. Uzņēmums Kijivā savu darbību pārtrauca, un Margarita, kura ir studējusi žurnālistiku un mārketingu, sāka meklēt darbu Latvijā. “Es tobrīd vēl nebiju izlēmusi, ko darīt tālāk, bet prātā sāka rosīties idejas par uzņēmuma reģistrēšanu Latvijā,” atceras Margarita.

Savs uzņēmums Latvijā

Interesanti, ka par katalizatoru kļuva kāda paziņas pasūtījums – viņam ātri vajadzēja lielu skaitu mugursomu. “Mūsu ražotne Ukrainā vēl nebija atsākusi darboties, bet Latvijā kaut ko ražot ir ļoti dārgi, turklāt to nav iespējams izdarīt ātri,” atceras Margarita. Bet pasūtījums bija vilinošs, savukārt, lai to realizētu bija nepieciešams Latvijā reģistrēt uzņēmumu. Tagad Margarita secina, ja viņas paziņu lokā nebūtu cilvēki ar juridisko izglītību un pieredzi grāmatvedībā, tad šis process aizņemtu ļoti ilgu laiku. “Tajā brīdī, kad tu Latvijā reģistrē uzņēmumu, nevienam neinteresē, ka esi no Ukrainas un nepārvaldi latviešu valodu un Latvijas likumdošanu. Man palaimējās, ka bija ļoti labi palīgi.” Pēc uzņēmuma reģistrēšanas viņa devās uz Turciju, lai realizētu paziņas pasūtījumu, kura peļņa beigās bijusi ap1000 eiro.

Veikals Rīgā

Pirmās sava veikala telpas viņa īrēja no kāda paziņas, un tās bija tik šauras, ka tur vienlaikus varēja atrasties vien pāris cilvēku, bet īres maksa bijusi  180—200 eiro mēnesī. Ukrainā saražotos apģērbus pārvest ir grūti, tāpēc papildus nolemts Latvijā pārdot arī dažādu itāļu zīmolu apģērbus, ko no vienas Eiropas Savienības valsts uz citu atvest ir vieglāk. Pēc vairāku mēnešu pārtraukuma arī ražotne Kijivā atsāka darbību – vietējie atkal sāka iegādāties apģērbus. Tāpat ražotne uzsāka sadarbību ar Ukrainas armiju — ražojot āra guļammaisus ukraiņu karavīriem.  Tajā pašā laikā Margaritas plānos ir izveidot arī nelielu šūšanas darbnīcu Latvijā. Margarita piebilst, ka tomēr nevēlas pārāk sasapņoties – pašlaik visas domas ir aizņemtas tikai ar plašāku veikala telpu iekārtošanu un siltās sezonas apģērbu kolekcijas prezentāciju. Primulaveris klientu lokā ir gan Latvijas pircēji, kas novērtē kvalitatīvu apģērbu, gan ukraiņi, kas šeit apmetušies. Margarita par saviem tautiešiem saka: “Viņi te ātri nopērk mantu, bet sarunas turpinās vai stundu. Savukārt vietējie novērtē apģērba, it īpaši auduma kvalitāti. Bet, man kā dizainerie jāpierod, ka sievietes Latvijā ir slaida auguma”. Margarita atzīst, ka šeit pārdošanas apjomi ir mazāki, nekā tas bijis Ukrainā. Kijivā pasūtījumu skaits dienā bija ap 30 vienību, savukārt Latvijā ir aptuveni 10 pasūtījumu nedēļā. Tomēr bizness aug, klientu loks Rīgā kļūst aizvien lielāks. Latvijā Margarita apģērbus pārdod galvenokārt savā Instagram kontā Primulaveris.lv, kura apraksta sadaļā rakstīts: Made in Ukraine, based in Latvia. Primulaveris zīmola koncepts ir eleganti, lielākoties klasiska dizaina kvalitatīvu materiālu apģērbi strādājošām sievietēm. Instagram kontā attēlos modele ir pati Margarita,  bet foto autore ir viņas mamma.. Tuvākajā nākotnē viņa plāno sākt sadarbību arī ar vietējiem zīmolu vēstnešiem.