Vai Somija, par kuru vai katram ir izveidojies savs priekštats, spēj kļūt par īstu atklājumu? Noteikti, ja uz to dodas nevis ar kādu ļoti konkrētu mērķi, bet ar atvērtu skatu visam neparastajam.

Brauciens ar prāmi no Tallinas līdz Helsinkiem ilgst tikai pāris stundas, bet arī uz metāla kuģa jūras šaurumā var atrast oāzes cienīgus atpūtas nostūrus. Neiztikt arī bez leģendārajiem somiem ar alus piekrautiem ratiem, kas Igaunijas pusē ir būtiski lētāki, nekā Somijas.
Arī Rovainiemi, kas ir Lapzemes reģiona centrs, tumšās ziemas dienas un naktis cenšas padarīt atraktīvas klientiem ar dažādu tautu virtuvēm, kas biežāk ir pikantiem ēdieniem, lai uzmundrinātu miegaino garu.
Lai nebūtu jāpavada simtiem kilometru pie auto stūres, populāri ir nakts vilcieni, kuros atradīsiet arī restorāna vagonu. Ēdiens tiešām gards un ir jāpagaida, kamēr to pagatavos. Salāti ap 10 eiro, siltie ēdieni 12-15 eiro bet Somijas belaša versija, tiem kas vēlas to salīdzināt ar Rīgas centrālstacijas variantu, ap 7 eiro.
Jau aiz polārā loka dienas janvārī ilgts tik dažas stundas, bet ēdinātāji strādā aktīvi. Arī šeit ēdinātāju piedāvājumā biežāk satiksiet dažādu citu valstu, bet ne Somijas, tradicionālos ēdienus. Ēdienreize parastā restorānā gan mazāk kā 30 eiro neizmaksās, tādēļ apķērīgākie tūristi ved pārtikas produktus līdzi un iepērkas vietējos veikalos.
Kādam varbūt arī nebijis piedzīvojums būs ar mašīnu braukt vilcienā. Kamēr auto ārā salsts un apsnieg, vadītājs var ērti nosnausties guļamvagonā un nesatraukties par sniegotajiem ziemas ceļiem Somijas plašumos. Un var vērot skatu gar ceļa malām, nevis koncentrēties uz ceļu.
Lapzemes kalni garantē sniegu pat tad, kad Alpos tas kūst klimata anomāliju rezultātā. Un kaut arī gaisa temperatūra var nokrist līdz -20 grādiem, tas ir patīkami viegls.
Pat autobusa pieturas Lapzemes nomaļākajās vietās ir fotokartītes cienīgas.
Turīgākie ziemas prieku baudītāji var pat izvēlēties namiņu sniega trases vidū, lai no kamīnzāles pa taisno
uz slēpēm izslīdētu uz 2 km garu kalna nobraucienu.