Radīts Cēsīs – “Ņiprie Zaļumi”

Pagājušā gada pavasarī, kad viss šķietami juka un bruka, cēsnieks Sandis Čemme kopā ar ģimeni sāka audzēt pirmos mikrozaļumus un tos piedāvāt vietējām kafejnīcām un restorāniem.

“Interese bija uzreiz,” atminas cēsnieks, sakot, ka pirmie zaļumi pat tika vesti uz Madonu, kur ar atplestām rokām veselīgos un gardos zaļumus gaidīja vietējie madonieši.

Sandis norāda, ka viņa audzētie mikrozaļumi patiešām bija pandēmijas produkts. Pavasaris pagāja dzīvojot laukos, Vecpiebalgas pusē, kur tad arī radās ideja audzēt šāda veida zaļumus. Vēlāk, vasarā, uzņēmējs startēja arī grantu konkursā “Radīts Cēsīs” un piesaistīja uzņēmuma attīstībai vairākus tūkstošus eiro. Par šiem līdzekļiem tika iegādāts viss nepieciešamais zaļumu audzēšanai ziemas periodā.

“Šādi grantu konkursi ir ļoti nozīmīgi mazajiem uzņēmējiem, jo palīdz atsperties vai realizēt idejas, kuras pašu spēkiem izdarīt būtu sarežģīti. Latvijā ir daudzas pašvaldības, kurās tādi tika organizēti. Arī Cēsīs jau daudzu gadu garumā šī bija lieliska iespēja uzņēmējiem,” saka Sandis.

“Ņiprajiem Zaļumiem” šī jau ir otrā sezona un gada laikā klientu loks ir izveidojies, sākot no Madonas, Siguldas, Valmieras līdz Rīgai un plašākai Pierīgai.

“Audzēju dažāda veida mikrozaļumus, ko restorāni izmanto ēdienu dekorēšanai vai salātu gatavošanai. Turklāt šajā pavasarī mums ir jauns produkts – dažāda veida gatavās zaļumu bļodas, kurās klāt liekam ļoti augstas kvalitātes olīveļļu un balzamiko etiķi no Spānijas. Redzu, ka šis produkts interesē arvien vairāk cilvēku. Iegādājoties šādu salātu bļodu, atliek vien pievienot kādu dārzeni, ogas, sieru, un salāti ir gatavi pasniegšanai. Ar šo produktu mēģināsim startēt arī Latvijas veikalos,” stāsta uzņēmējs un norāda, ka šis ir laiks, kad ikvienam uzņēmīgam cilvēkam ir iespēja darīt to, ko sirds kāro.

Zaļumu audzēšana nav nebūt tik viegla, jo produkta lietošanas termiņš ir ļoti īss. Līdz ar to nemitīgi jādomā, cik daudz zaļumus audzēt, lai nedēļas beigās viss nebūtu jāutilizē.

“Es pats neesmu veģetārietis, bet mikrozaļumu audzēšana ir īpašs un pat meditatīvs process. Mēs mājās ar ģimeni savas ikdienas maltītes vairs bez šiem zaļumiem iedomāties nespējam. Esam paši radījuši ļoti daudzas receptes. Ar tām dalāmies arī ar mūsu klientiem. Turklāt šajā vasarā noteikti vēlmies realizēt vēl kādu ideju – pašu veidoto recepšu grāmatu, kurā izmantojam mūsu audzētos mikrozaļumus,” par ieceri stāsta S. Čemme.

“Ņiprie Zaļumi” audzē dažāda veida mikrozaļumus – zirņa, redīsa, amaranta, saulesspuķu, rukolas, griķu, purava, kalē, brokoļa, kolrābja, zelmeņa un vēl daudzu citu. Restorāniem jo īpaši tiek audzētas lavandas, nātres, arī avotkresse, kas ir ļoti veselīga.

“Zaļumu audzēšana nav nebūt tik viegla, jo produkta lietošanas termiņš ir ļoti īss. Līdz ar to nemitīgi jādomā, cik daudz zaļumus audzēt, lai nedēļas beigās viss nebūtu jāutilizē. Noteikti sakām milzīgu paldies mūsu patstāvīgajiem klientiem, kuri jau pašā sākumā mums noticēja un kuriem ar lielāko prieku varējām mūsu zaļumus audzēt. Covid-19 ir ļoti ietekmējis uzņēmējdarbības vidi Latvijā. Šis gads ir bijis ļoti smags vairākām nozarēm, turklāt ir tādas, kuras īsti vēl pat nestrādā. Taču skaidrs ir viens, ir jāriskē un jāmēģina,” pārliecināts ir “Ņipro Zaļumu” audzētājs.