LED apgaismojums – tūlītēji ieguvumi bez investīcijām

Uzņēmums SIA RCG LightHouse ir no LED ražotājiem neatkarīgs apgaismojuma kā ārpakalpojuma (ESCO) uzņēmums, kurš palīdz pāriet uz visaugstākās efektivitātes LED apgaismojumu bez investīcijām un bez riskiem. Uzņēmums savā nozarē darbojas vairāk nekā septiņus gadus, turklāt ar pārliecību, ka nākotnē arvien aktuālāka kļūs energoefektivitāte ikvienā uzņēmumā. 

Kļūt efektīvākiem un saņemt vairāk apgaismojuma

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kaspars Osis, stāstot par ikdienas darbu, norāda, ka galvenā uzņēmuma darbība ir esošā apgaismojuma aizstāšana ar krietni energoefektivāku. Turklāt tas notiek bez jebkādām klienta investīcijām un ilgtermiņā SIA RCG LightHouse kā pakalpojuma sniedzējs uzņemas atbildību, ka viss darbosies.

“Klientam samazinām apgaismojuma elektrības rēķinu vidēji par 70 procentiem, un varam dalīties ar šo ietaupījumu pietiekami labā proporcijā. Šādā veidā klients ietaupa gan savu naudu bez nekādiem ieguldījumiem, gan arī nodrošinās ar to, ka izvēlētais LED apgaismojuma risinājums darbosies bez klienta rūpēm 5-10 gadus,” norāda K. Osis.

Uzņēmuma pārdošanas vadītājs Mareks Kudulis papildina, sakot, ka arvien vairāk uzņēmumu Latvijā domā arī par globāliem jautājumiem. “Eiropas Komisijas Prezidente Urzula fon der Leiena ir teikusi, ka: “Mūsu zinātnieki un pētnieki atradīs vakcīnu pret koronavīrusu Covid-19. Tikmēr klimata pārmaiņām vakcīnas nebūs, tādēļ Eiropai jau tagad ir jārīkojas un jāpāriet uz energoefektīvu nākotni.” Mēs šim apgalvojumam noteikti piekrītam un mūsu darbs ir tas, kas ļauj ikvienam uzņēmumam kļūt efektīvākam un veicināt energoefektivitātes ietaupījumu. Vecā apgaismojuma aizstāšana ar augstākās efektivitātes LED apgaismojumu ir ātrākais  veids, kā padarīt pasauli labāku,” saka M. Kudulis.

Uzņēmuma pārstāvji stāsta, ka klientu vidū ir daudz uzņēmumu gan Latvijā, gan Baltijā. Kopumā ir realizēti vairāk nekā 250 apgaismojuma ESCO projekti. Daudzi  no tiem ir īstenoti tieši pārtikas mazumtirdzniecībā – dažādos veikalos, kur apgaismojums ir ļoti svarīgs. Kā piemēru uzņēmums min vairākus savus klientus, ar kuriem ir ilgtermiņa sadarbība, proti, veikalu tīkla LaTS biedri, BN Kurši, JYSK, top! veikali, COOP, Būvniecības ABC, Orkla, Lido, Vidzemes olimpiskais centrs, Jelgavas tipogrāfija un daudzi citi. Tāpat klientu vidū ir arī pašvaldības, kuras realizē ielu apgaismojuma projektus.

Ierastais sadarbības process

Uzņēmuma pārdošanas vadītājs Mareks Kudulis stāsta, ka pēc klienta izrādītās intereses viss sākas ar satikšanos un auditu. “Vispirms veicam apsekošanu uzņēmumā, lai saprastu situāciju. Tālāk veidojam apgaismojuma projektu, kas  iekļauj informāciju par to, kāda veida gaismekļi būs nepieciešami un kāda ir nepieciešamā apgaismojuma intensitāte. Tālāk šo informāciju ietveram 3D  modelī, kurā klients pavisam precīzi var redzēt, kāds izskatīsies apgaismojums viņa uzņēmumā,” skaidro M. Kudulis un tupina: “Klientam sniedzam arī  finanšu piedāvājumu, kurā parādām, kāds būs klienta ietaupījums, nomainot esošos apgaismes ķermeņus pret mūsu augstākās efektivitātes LED lampām. Redzot šo ietaupījumu, ar klientu runājam jau par to, kāds būs šī ietaupījuma sadalījums starp klientu un mums. Tā ir konkrēta proporcija, kas atkarīga no līguma darbības termiņiem. Visbiežāk slēdzam piecu gadu līgumus, tomēr varam slēgt arī 10 gadu līgumus, uzņemoties pilnu tehnisko atbildību.”

Brīdī, kad esam vienojušies, seko līguma parakstīšana un uzņēmums SIA RCG LightHouse veic visus nepieciešamos ieguldījumus. M. Kudulis stāsta, ka tālāk klienta uzņēmumā tiek instalēts visefektīvākais LED apgaismojums bez sākotnējām klienta investīcijām. Tāpat pie uzskatāmiem klienta ieguvumiem var minēt ne tikai izmērāmu ietaupījumu eiro, bet arī to, ka klientam nebūs jāuztraucas par tehniskiem riskiem, kādi LED apgaismojumā tiek novēroti pietiekami bieži.

“No mūsu puses klientam pirmais rēķins būs jāmaksā tikai tad, kad patiešām viņš savā elektrības rēķinā jau redzēs ietaupījumu no jaunā apgaismojuma,” stāsta M. Kudulis.

Talkā nāk ALTUM finansējums

Valdes priekšsēdētājs Kaspars Osis stāsta, ka nozīmīgs sadarbības partneris ir ALTUM, kas tad arī nodrošina iespēju LED apgaismojumu nomainīt bez sākotnējiem ieguldījumiem.

“Tas notiek pateicoties ALTUM zaļajām obligācijām, kas paredzētas energoefektivitātes projektu finansēšanai. Ar ALTUM aktīvi strādājam kopš 2018.gada, kā rezultātā pašam uzņēmējam nav jāiet cauri kādai papildus birokrātijai, jātērē savs laiks,” skaidro K. Osis.

Runājot par vairāk nekā desmit gadu laikā gūto pieredzi, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs bilst, ka visbiežāk nācies no klientiem dzirdēt maldīgu priekšstatu, ka visas LED lampas ir vienādas. “Ņemot vērā, ka mums ir sava apgaismojuma laboratorija ar sertificētām iekārtām, mēs varam precīzi un objektīvi nomērīt jebkuras lampas reālo efektivitāti. Tā kā strādājam ar krietni augstākas efektivitātes apgaismojuma risinājumiem, nereti mēdzam ekonomiski pamatoti aizstāt arī nesen uzstādītu LED apgaismojumu, jo īpaši, ja tam ir redzamas tehniskas problēmas. Kā konkrētu piemēru varu minēt uzņēmuma Coca-Cola noliktavu Dreiliņos, kur tieši to arī izdarījām, ietaupot vēl vairāk līdzekļu,” saka K. Osis.  Savukārt Mareks Kudulis papildina, sakot, ka  SIA RCG LightHouse misija un pienākums ir skaidrot, kādēļ šie LED gaismekļi nav vienādi, lai uzņēmēji pieņemtu izsvērtākus lēmumus. “Uzņēmējus aicinām teikt “jā” šādam pakalpojumam savā uzņēmumā. Mūsuprāt, efektivitāte ir spējā koncentrēties uz savām stiprajām pusēm, kas klientiem ir pamatbizness, savukārt mums tas ir “apgaismojums kā ārpakalpojums”,” tā M. Kudulis.

Liene Lote Čemme