Bīstamās peldbikšu un peldkostīmu krāsas

Freepik.com

Freepik.com

Dominika Zabosta

Tulkojumu sagatavoja Henriks Danusēvičs

Peldbikšu un peldkostīmu krāsām ir liela nozīme ne tikai vizuālā izskata, bet arī drošības ziņā. Tām ir milzīga nozīme drošībai ūdenstilpēs. Atsevišķi toņi ir bīstami, jo zem ūdens tos ir grūti saskatīt.

Lielbritānijas ceļojumu kompānija On The Beach tiešsaistē iesniegusi petīciju Apvienotās Karalistes valdībai, pieprasot aizliegt tirgot peldkostīmus bērniem noteiktās krāsās: zilā, pelēkā un baltā. Speciālisti savu ideju pamato ar to, ka, piemēram, bērnam slīkstot, viņš zem ūdens nav redzams, ja viņam ir zilas, pelēkas vai baltas peldbikses. Sākotnējie plāni ir šo krāsu un toņu aizliegums attiecibā uz peldbiksēm un peldkostīmiem bērniem vecumā no 0 līdz 16 gadiem. Arī četrkārtējā olimpiskā medaļniece peldēšanā un bijusī glābēja Rebeka Adlingtone atzīst, ka peldējusies visu mūžu, un tikai nesen sapratusi, ka noteiktas krāsas zem ūdens patiesībā nevar redzēt.

Saskaņā ar On the Beach analīzēm 66% bērni valkā peldkostīmus bīstamajās krāsās, nevajadzīgi apdraudot savu dzīvību. Ja bērns sāk slīkt, glābējam rodas grūtības viņu atrast zem ūdens. 

Petīciju parakstījuši jau nepilni divi tūkstoši cilvēku.

Vai britu ideja sasniegs arī Baltijas jūru? Aptaujājot nejaušu pludmales apmeklētājus, saņemtas dažādas atbildes, sākot ar “Es nevaru to iedomāties”. Mazāku bērnu vecāki atbalsta šo ideju un atzīst, ka cenšas savus bērnus ietērpt pēc iespējas spilgtākās krāsās. Savukārt, 12 gadu vecas meitas mātei šis ierobežojums nepatika: “Es nevaru iedomāties, ka kāds izlemtu manas meitas tērpa krāsu. Rita ir individuāliste, un, man šķiet, tas varētu viņai nepatikt”. Savukārt, citas sievietes iniciatīvu slavē, jo savus bērnus vienmēr ietērpj košās krāsās ne tikai jūrmalā, bet arī dodoties uz kādu festivālu vai atrakciju parku.

Profesionālie glābēji, piemēram, Mareks Boroviks, kurš jau vairākas sezonas strādā peldbaseinā, atzīst idejas pamatotību. Viņš piebilda, ka spilgtas krāsas uzlabo redzamību gan ūdenī, gan uz sauszemes: “Zilus, baltus vai pelēkus peldkostīmus ir ārkārtīgi grūti, ja ne neiespējami redzēt zem ūdens. Kaut kas, kas piesaista aci un nesajaucas ar ūdeni, mums noteikti ir noderīgs, it īpaši, ja vairākas stundas sēžam glābšanas tornī”. Viņš arī norādīja, ka bērni uz sauszemes “pazūd” biežāk nekā ūdenī. Tad meklējot patiešām varētu noderēt spilgtas krāsas. Tāpēc glābējs ir vairāk ieinteresēts vairot vecāku izpratni par briesmām, kas slēpjas ūdenī, jo pienācīgas uzmanības trūkums ir lielāka problēma nekā peldbikšu krāsa.

Leave a Reply