Pircēju paradumu maiņa laukos un pilsētā 2024

Raimonds Okmanis

Raimonds Okmanis

Latvijas iedzīvotāju pirktspēja pēc piedzīvotā krituma atkal sākusi palielināties, tomēr SIA “Latvijas tirgotāju savienības” valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis novērojis, ka pilsētā cilvēki veikalu apmeklē biežāk, bet pirkumiem katru reizi tērē mazākas naudas summas, līdz ar to samazinās vidējā pirkuma apjoms.

Šī tendence iezīmējās līdz ar lielāko patēriņa preču cenu kāpumu 2022. gadā, kad precēm pieauga cenas par 5% – 10%. Savukārt 2023. un 2024. gada sākumā cenas stabilizējās, un atsevišķiem produktiem samazinājās.

“Tas nozīmē, ka cilvēki rūpīgāk apsver pirkumu, izvēlas akcijas preces un vajadzības gadījumā dodas uz veikalu vēlreiz. Laukos situācija ir atšķirīga – vidējais pirkums palicis stabils, 9 – 10 eiro līmenī. Šāda situācija ir “LaTS” tīklā, kas apvieno veikalus ar tirdzniecības platību no 60 līdz pat 1000 kvadrātmetriem,” skaidro R. Okmanis. 

Pēc R. Okmaņa vārdiem, laukos un pilsētā atšķiras arī vidējā pirkumu groza saturs. “Pilsētā pirktākais produkts ir kartupeļi un alus, bet laukos – tādas ikdienas preces, kā, piemēram, maize un piens. Mazāk gan pilsētās, gan laukos iegādājas stipro alkoholu, kura cena pieaugusi līdz ar akcīzes nodokļa celšanos.”

Pārdošanas apjomi vairāk pieaug, tuvojoties svētkiem, kad mainās arī pirkumu grozs atbilstoši svētku galda vajadzībām. “Tāpat siltāka laika iestāšanās, īpaši laukos, nedaudz maina pircēju paradumus. Beidzoties apkures sezonai, paliek vairāk līdzekļu ikdienā neierastākas pārtikas iegādei, piemēram, vairāk pērk dažādus grila produktus,” R. Okmanis komentē sezonālās svārstības mazumtirdzniecības tīklā.

“Latvijas tirgotāju savienība” reģistrēta 2007.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2845 eiro.

Leave a Reply