Kakao straujš sadārdzinājums

Unsplash.com

Unsplash.com

Pasaules kakao tirdzniecība ir jutīgs bizness. Vairāk nekā puse pasaules ražas nāk no Kotdivuāras un Ganas. Tiklīdz parādās pazīmes, kas liecina par neoptimālu ražu, tirgotāji kļūst nemierīgi. Sliktās ražas dēļ kakao cena pēdējos mēnešos ir ievērojami pieaugusi. Šīs preces maija fjūčersu (nākotnes līgums jeb standartizēts finanšu līgums) cenas pēdējo divu dienu laikā pat pieauga virs USD 10 000 par 1 tonnu.

Grafiks parāda, ka apmēram 3/4 no pasaules kakao ražas nāk no Āfrikas valstīm. Saskaņā ar Starptautiskās kakao organizācijas aplēsēm 2023./24. gada pasaules ražas sezona būs ievērojami zemāka par iepriekšējo gadu līmeni, proti, aptuveni 4,5 miljoni tonnu. Tas galvenokārt saistīts ar ievērojamo Āfrikas ražas apjoma kritumu, kas samazināsies par aptuveni 0,4 miljoniem tonnu līdz 3,2 miljoniem.

Šis kāpums faktiski nozīmē cenu kāpumu šokolādes izstrādājumiem visā pasaulē. Jau trešo gadu pēc kārtas pasaules tirgū būs vērojams kakao pupiņu deficīts. Papildus jārēķinās ar nepieciešamību paaugstināt zemās kakao plantāciju darbinieku algas, kā arī ES aizliegums veikalos pārdot produkciju, kuras izejvielu ražošanai tiek izcirsti meži. Vienlaicīgi ar kakao sadārdzinājumu cenas kāpušas arī kafijai un cukuram.

Leave a Reply