Harizmātiskākas personības vienmēr ir ietekmējuši to, kā citi vēlas dzīvot, tostarp produktus, ko cilvēki pērk, lai atbalstītu sava dzīvesveida sapņus. Taču tikai nesen, līdz ar sociālo mediju parādīšanos, cilvēku ietekmēšana ir kļuvusi par reālu darbu.

Influenceru/ietekmētāju mārketings ir populāru sociālo mediju lietotāju un zīmolu sadarbība, lai reklamētu zīmolu produktus vai pakalpojumus. Šīs partnerības ir notikušas neoficiāli kopš sociālo mediju rītausmas. Līdz 2009. gadam tās bija tik pietiekami izplatītas, lai ASV Federālā tirdzniecības komisija varētu iejaukties un regulēt tās, izmantojot tā saukto Mommy Blogger likumu. (Ķīna, Indija un Apvienotā Karaliste ir ieviesušas līdzīgus noteikumus.)

Kopš tā laika tirgus ir audzis pārsteidzoši ātri: pēdējo piecu gadu laikā tas ir pieaudzis par vairāk nekā 50 procentiem tādās platformās kā Instagram un YouTube (Rietumu valstīs) un Pinduoduo un WeChat (Ķīnā). Šogad influenceru mārketinga ekonomika tika novērtēta 16,4 miljardu dolāru vērtībā.

McKinsey paredzēja influenceru mārketinga pieaugumu 2014. gadā, pabeidzot aptauju, kurā piedalījās 20 000 Eiropas patērētāju. Toreizējā analīzē tika atzīmēts, ka lielāko daļu mārketinga ietekmes radīja tā sauktie ietekmes ietekmētāji. Taču aptauja atklāja arī jaunu un lielākoties neizmantotu mazāk aktīvu ietekmētāju tirgu ar mazāku sekotāju skaitu. Pēdējos gados mēs esam redzējuši, ka šī parādība ir saistīta ar mikro un nano ietekmētāju pieaugumu.

Zīmoli izmanto influenceru mārketingu, jo tas darbojas gan viņiem, gan patērētājiem, gan ietekmētājiem. 2022. gadā vairāk nekā 2000 ietekmētāju mārketinga ziņu analīzē atklājās, ka stratēģija patiešām rada pozitīvu zīmolu vērtības pieaugumu pret investīcijām (ROI).

Turklāt netrūkst potenciālo influenceru. 2019. gadā veiktajā aptaujā, kurā piedalījās vairāki tūkstoši tūkstošgades un Z paaudzes pārstāvji, 54% apgalvoja, ka viņi vēlētos kļūt par ietekmētājiem. Lai gan mēs nezinām, cik ilgi tirgus būs tik karsts, sociālie mediji joprojām ir ļoti populāri. Un zīmoli un privātpersonas pilnībā izmanto šo zelta drudzi, kamēr bizness joprojām plaukst.

Kas ir influenceru?

Influenceri ir cilvēki ar ievērojamu sociālo mediju sekotāju skaitu, kuri var ietekmēt savu sekotāju kā patērētāju uzvedību. Lai gan ikviens var būt ietekmētājs, internets — tāpat kā pasaule plašākā nozīmē?

Cilvēki dod priekšroku bagātajiem, slavenajiem un krāšņajiem. Apskatiet šo 2021. gada sarakstu ar pasaules 50 labākajiem sociālo mediju ietekmētājiem. Vai atpazīstat kādus vārdus? Jūs droši vien: lielākā daļa cilvēku sarakstā ir milzīgas slavenības.

Tomēr ne visi sociālo mediju konti pārstāv cilvēkus, un tas pats attiecas uz ietekmētājiem. Ir arī influenceri dzīvnieki.  Tāpat arī AI ietekmētāji. Slavenākais robotu influencers ir  19 gadus vecā Lila Mikela, kuras kontā (ko izveidojis jauns uzņēmums Losandželosā) ir trīs miljoni cilvēku.

Kā izskatās influenceru mārketinga darījums?

Šāda partnerība bieži apvieno šos divus modeļus:

1. Influenceram tiek maksāta vienota likme par katru ziņu, lai parādītu produktu vai pakalpojumu. Tas ir pazīstams kā zīmola darījums. Vienotās likmes var būt trīs līdz pieci skaitļi, pat ja ietekmētājs bez miljoniem sekotāju vai globāla profila. Slavenības var iekasēt sešus vai vairāk ciparus par katru ziņu.

2. Ietekmētājs publicē ziņas par produktu vai pakalpojumu, pievienojot saiti uz pirkuma vietni. Katru reizi, kad skatītājs iegādājas produktu, noklikšķinot uz saites vai izmantojot reklāmas kodu, ietekmētājs nopelna filiāles komisiju.

Cik maksā influenceriem?

Tā kā katram ietekmētājam ir unikāla auditorija, unikāls sekotāju saraksts un unikāli iesaistīšanās rādītāji, katrs ietekmētāja mārketinga darījums ir unikāls. Peldkostīmu modele un ietekmētāja Aleksa Kolinsa, kurai ir vairāk nekā divi miljoni sekotāju, intervijā Insider pastāstīja, ka viņa iekasē vismaz 1000 USD par sponsorētu stāstu savā Instagram kontā. Tailers Šanels — mikro ilgtspējības influencers ar vairāk nekā 13 000 sekotājus- iekasē no zīmoliem vismaz 100 USD par sponsorētu stāstu. Daži sociālo mediju influenceri uzskata, ka USD 100 uz 10 000 sekotāju ir pieņemama formula. Bet nav stingru noteikumu. Viens sociālo mediju ietekmētājs sarunājās ar Insider par aptuveni 5000 USD nopelnīšanu katru mēnesi, tikai izmantojot saistītās saites, kas novirza tīmekļa lietotājus uz reklāmdevēja vietni. Zīmolu darījumi var radīt lielas algas arī influenceram. Cita influencere, kurai tajā laikā bija 275 000 sekotāju, sacīja, ka viņa sešos mēnešos nopelnījusi 700 000 USD tikai no zīmola darījumiem.

Kāda ir atšķirība starp ietekmētāju mārketingu un slavenību apstiprinājumiem?

Zīmoli ir izmantojuši slavenības, lai pārdotu produktus jau ilgi pirms sportisti pirmo reizi parādījās uz graudaugu kastēm. Taču influenceru  mārketings un slavenību apstiprinājumi nav gluži viens un tas pats. Slavenību apstiprinājumi parasti nozīmē, ka uzņēmums kādā cilvēkā veic milzīgus ieguldījumus, taču ir grūti noteikt precīzu šī ieguldījuma atdevi. Izmantojot ietekmētāju mārketingu, ir vieglāk noskaidrot IA, jo uzņēmumi var cieši uzraudzīt atzīmes – patīk, kopīgošanu, tiešsaistes sarunas un tā tālāk.

Kas ir mikro ?

Influenceri ir pieejami piecos dažādos izmēros — nano, mikro, vidēji, makro un mega — atkarībā no viņu sekotāju skaita:

1. Nano  influenceriem ir mazāk nekā 10 000 sekotāju.

2. Mikro  ir no 10 000 līdz 50 000.

3. Vidējiem  ir no 50 000 līdz 100 000.

4. Makro  ir vairāk nekā 500 000.

5. Mega influenceri elpo retinātu gaisu: viņiem ir vairāk nekā viens miljons sekotāju.

Jūs varētu pieņemt, ka zīmoli vēlas strādāt tikai ar makro influenceriem

  – ietekmētājiem, taču tas ne vienmēr ir gudrākais biznesa lēmums. Mikroietekmētāji var radīt reālāku saturu nekā viņu makroekonomikas kolēģi, kuri izmanto profesionālus fotogrāfus, stilistus, grima māksliniekus un visa veida konsultantus, lai izveidotu ziņu. Lai gan makro ietekmētāji var reklamēt dzīvesveidu, kas daudziem cilvēkiem šķiet nesasniedzams, mikroietekmētāji, no otras puses, var reprezentēt pieejamību saviem sekotājiem.

Protams, darbam ar makro ietekmētājiem ir acīmredzamas priekšrocības: ar savu masveida sekošanu viņi var palīdzēt zīmoliem sasniegt simtiem tūkstošu vai pat miljonus cilvēku.

Kuras platformas ir populārākās ietekmētāju mārketingam?

2022. gada aptaujā, kurā piedalījās vairāk nekā 2000 pasaules zīmolu, aptuveni 80% izmantojuši Instagram ietekmētāju mārketingam. TikTok gūst panākumus: to izmantoja 56% zīmolu. Lai gan Instagram un TikTok ir populārākās platformas influenceru mārketingam, zīmoliem nevajadzētu ignorēt alternatīvu potenciālu. Iespējams, jūsu zīmolam jau ir padomā kāds konkrēts ietekmētājs ar iespaidīgu YouTube abonentu skaitu. Tāpat kā tradicionālāki mārketinga veidi, ietekmētāju mārketings ir jāpielāgo konkrētai zīmola auditorijai.

Tāpat influenceru mārketinga platformas Upfluence veiktais pētījums liecina, ka noteiktas platformas varētu piesaistīt konkrētus ietekmētājus atkarībā no tā, cik sekotāju ir influencerim. Mikro un vidējie ietekmētāji dod priekšroku, piemēram, Instagram, savukārt makro un mega ietekmētāji migrē uz TikTok.

Kas padara veiksmīgu influenceru mārketinga kampaņu?

Autentiskums ir jebkuras veiksmīgas influenceru mārketinga kampaņas pamatā. Ir ļoti svarīgi veidot attiecības ar ietekmētājiem, kuri jau ir saistīti ar zīmola vēstījumu. Ietekmētāji varētu būt populāri ar savu saturu par ilgtspējību, ēdienu gatavošanu, ķermeņa kopšanu, veselīgu dzīvesveidu un tā tālāk. Vai jūsu zīmols labi iederas konkrētam influenceram un zīmolam? Ietekmētāju mārketingam vajadzētu būt vairāk nekā jūsu produktu apstiprināšanai; tam vajadzētu būt par reālu attiecību veidošanu ar satura veidotājiem —tas nozīmē, ka jūs vēlaties, lai viņi patiesi stāv aiz jūsu zīmola.

Turklāt sadarbība ar daudzveidīgu ietekmētāju grupu var palīdzēt jūsu zīmolam piesaistīt lielāku auditoriju. Piemēram, Alesandra Salesa — uzņēmuma Ipsy izaugsmes viceprezidente — stāstīja, ka viņas pieredze darbā ar transpersonu pārstavjiem palīdzēja viņai no jauna definēt skaistuma zīmolu, lai izveidotu savienojumu ar transpersonu kopienu.

Kā pandēmija ir mainījusi ietekmētāju mārketingu?

Pierādījumi skaidri parāda, ka COVID-19 pandēmija ir radījusi jaunus standartus, kas ir normāla situācija. Lai gan daudzi no mums atkal ceļo, vairāk dodas ārā un varbūt pat dodas uz biroju, viss, iespējams, nekad vairs nebūs tā, kā tas bija. Pandēmija ir mainījusi mūsu attieksmi pret sabiedrības veselību, pārtiku, iepirkšanos un daudz ko citu.

Vairāk cilvēku tagad iepērkas digitāli. Nav nekādu pārsteigumu: ņemot vērā ilgstošas ​​rūpes par veselību un jaunu, zemāku riska tolerances līmeni, ir vieglāk un drošāk iegādāties jaunos apavus sēžot savā dīvānā. Pētījumā, kas tika veikts 2020. gada maijā, dati liecināja, ka 13 miljoni cilvēku Latīņamerikā pirmo e-komercijas darījumu veikuši pandēmijas laikā, kad patērētāji vēlējās bezkontakta iepirkšanās veidus. Aptauja liecina, ka patērētāji konsekventi izvēlas digitālus, samazinātu kontaktu veidus, kā saņemt pakalpojumus vai produktus. Influenceriem ir arvien lielāka loma jaunajā iepirkšanās normā: 34% aptaujas dalībnieku teica, ka ir iepirkušies Instagram ietekmētāju apstiprinājumu dēļ.

Kā metaverss ietekmēs influenceru mārketingu?

Metaverss ir salīdzinoši jauns, nedaudz sarežģīts jēdziens. Mēs to raksturojam kā interneta evolūciju: tā ir topošā 3-D digitālā telpa, kas ļauj cilvēkiem gūt reālistisku pieredzi tiešsaistē, izmantojot virtuālo realitāti un citas tehnoloģijas. Metaversā cilvēki mijiedarbojas ar vienaudžiem, saturu, kriptovalūtu, zīmoliem un citām “pasaulēm”. Platformas, kuras jūs, iespējams, jau zināt, ir Animal Crossing, Fortnite, Minecraft, Roblox un The Sims.

Kāda ir mārketinga nākotne metaversā? Izrādās, ka cilvēki ir gatavi maksāt par virtuālajām precēm: šādu preču tiešā pārdošana uz iemiesojumu ir radījusi nozari 54 miljardu dolāru vērtībā. Piemēram, Gucci pārdeva sava Dionysus somas digitālo versiju par vairāk nekā 4000 USD — ievērojami vairāk nekā reālās dzīves somas cena. Nike ir pārdevis virtuālās kedas ar nosaukumu Nike Cryptokicks, un Chipotle piedāvāja kuponus reālai burrito pirmajiem 30 000 apmeklētājiem uzņēmuma virtuālajā restorānā Roblox.

Ietekmētāji arvien vairāk iesaistās metaversā. Reperis Snoop Dogg, piemēram, laidis klajā mūzikas video, kas radīts The Sandbox metaverse, kā arī “Snoopverse” (tajā pašā platformā), kur fani var piekļūt ekskluzīviem priekšnesumiem un saturam. Zīmola un ietekmētāju sadarbības potenciāls metaversā šķiet tikpat neierobežots kā pats metaverss.

Kādas ir influenceru mārketinga iespējas un izaicinājumi?

Daudzi zīmoli var gūt labumu, sadarbojoties ar influenceriem. Bet ietekmētāju mārketings nav bez riska. Lieli, labi pazīstami uzņēmumi varētu izmantot ietekmētāju mārketingu, lai izveidotu vai uzturētu uzticības sajūtu patērētāju vidū, pievienojot personības elementu. Taču lielajiem zīmoliem var būt arī grūtāk būt autentiskiem ietekmētāju ieteikumā, jo par to nepārprotami tika samaksāts. Ietekmētājs, kurš reklamē mazāku, mazāk pazīstamu zīmolu, var šķist īstāks.

Mazāki zīmoli nākotnē var saskarties ar savām problēmām. Tā kā ietekmētāju mārketings pārņem tiešsaistes tirgu, vispārējas ažiotāžas apstākļos var būt grūtāk izcelties. Keitija Freiberga, bijusī apakšveļas uzņēmuma ThirdLove izaugsmes mārketinga vadītāja, sacīja McKinsey: “Tā kā tirgus kļūst piesātinātāks, zīmoliem, īpaši mazākiem zīmoliem, ir daudz grūtāk atšķirties. Tiešā patērētāja [D2C] zīmoli ir izmantojuši to kā veidu, kā patiešām veidot savus zīmolus un balsis. Tā kā lielāki uzņēmumi  sāk izmantot influencerus, D2C zīmoli būs spiesti izdomāt nākamo jauno lietu.”

Freiberga arī norāda, ka lielajiem uzņēmumiem, kas strādā ar daudziem influenceriem, var rasties grūtības pārvaldīt šādus tīklus. Pat ja jūsu zīmols rūpīgi izvēlas veidotāju, kurš atbalsta jūsu zīmola vērtības, jūs ne vienmēr varat būt pārliecināts, ka šī persona tiešsaistē darbosies profesionāli un nekaitēs jūsu zīmola reputācijai.

Kā vienmēr, zīmoliem ir jābūt gudriem par to, kā viņi veic uzņēmējdarbību internetā vai metaversā. Taču, neskatoties uz riskiem, sadarbība ar pareizajiem ietekmētājiem šajās telpās var palīdzēt zīmoliem eksponenciāli augt.