“Banknote” tuvplānā

Zīmola Banknote veikali konkursā Latvijas Labākais tirgotājs jau vairākus gadus pēc kārtas plūc laurus vairākas kategorijās. Līdz ar jau ierastajiem pakalpojumiem, pašlaik Banknote piedāvā jaunus, akcentējot aprites ekonomikas tendences.

 Saruna ar Lindu Eltermani,

 Delfingroup sabiedrisko attiecību vadītāju  

Mūsu veiksmes stāsta pamatā ir orientācija uz klientu – vienmēr esam tiekušies piedāvāt kvalitatīvākos, mūsdienīgākos un ērtākos pakalpojumus. Banknote ir Latvijas fintech uzņēmumam DelfinGroup piederošs aprites ekonomikas veikalu tīkls. Tā pirmsākumi meklējami 2009. gadā, kad tas sāka darboties kā nebanku kreditēšanas uzņēmums, kas specializējas patēriņa un lombarda aizdevumos, lietotu preču mazumtirdzniecībā, preču un pakalpojumu nomaksā. Savukārt Banknote kā zīmols darbojas no 2015. gada, un šobrīd esam  attīstījuši jau vairāk nekā 90 filiāļu tīklu visā Latvijā, kļuvuši par līderi lombarda aizdevuma segmentā Latvijā, atklājuši lielāko aprites ekonomikas internetveikalu veikals.banknote.lv, kā arī attīstījuši jaunu pakalpojumu – preču uzpirkšanu attālināti, atvieglot lietotu un mazlietotu preču nodošanu atkārtotā tirdzniecībā.

Banknote ir izdevies izmainīt lombarda nozares tēlu, kurai pirms tam bija izteikti dramatiska pieskaņa?

Latvijā 90. gadu beigās un 2000. gadu sākumā lombardu nozare netika regulēta, tādēļ tirgū darbojās dažādi komersanti, tai skaitā arī neprofesionāli. Mēs ienācām šajā tirgū 2009. gadā, un no paša sākuma mūsu mērķis bija mainīt nozari. Jau no 2009. gada mēs strādājām citādāk – izvēlējāmies gaišas telpas, lielus skatlogus Banknote filiālēm un vienmēr izvēlējāmies skaidru komunikāciju ar klientiem, par prioritāti liekot labu klientu servisu un pieredzi. 2011. gadā sākās nozares reformācijas periods, kad tika ieviesta licencēšana. Pakāpeniski no tirgus aizgāja negodprātīgākie komersanti un palika tie uzņēmumi, kuriem rūp savs vārds un reputācija.

Pašlaik Banknote aizvien vairāk iezīmējas aprites ekonomikas akcents, vai šī tendence attīstīsies?

Runājot par aprites ekonomikas akcentu, lombarda nozare ir transformējusies un mēs redzam, ka cilvēki otrreizēju preču izmantošanu arvien vairāk uztver kā ilgtspējīgu alternatīvu, vienlaikus kopīgiem spēkiem mazinot savu oglekļa pēdas nospiedumu. Banknote veikalos ir ļoti daudzveidīgs preču klāsts – sākot no elektronikas, juvelierizstrādājumiem līdz pat meža zāģim. Tas nozīmē, ka ir vajadzīgi plaša profila speciālisti, kas novērtē mantas. Kā jūs organizējat šo darbu, kas jums ļauj justies pārliecināti par savu darbību?

Daudzi zina, ka pie mums ir pieejama plaša mobilo telefonu, datoru, viedpulksteņu, mājlietu un sadzīves tehnikas izvēle, bet ne visi zina, ka Banknote internetveikalā un filiālēs var atrast arī sporta inventāru, modes un dizaina preces, mākslas un interjera priekšmetus un daudz ko citu.

Kādu preču grupu jūs izceltu?

Īpaši izceļama ir juvelierizstrādājumu kategorija. Katrs pārdošanā esošais juvelierizstrādājums tiek profesionāli sagatavots – nopulēts, vajadzības gadījumā restaurēts, kā arī visiem dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem ir Latvijas proves biroja sertifikāts. Te es vēlos pieminēt arī slavenā Rīgas pilsētas lombarda preces, kuras ieinteresēs ikvienu ekskluzīvu vai antīku lietu cienītāju: 19. gs. Francijas zelta monētas, zīmolu pulksteņi un aksesuāri ar dārgakmeņiem, mākslas un interjera priekšmeti, Rīgas porcelāna rūpnīcas servīzes u. c.

Es teiktu, ka mums ir pieredzējušākie preču un juvelierizstrādājumu novērtēšanas eksperti Latvijā. Papildus klientu apkalpošanas ekspertiem Banknote strādā arī gemologs, kurš spēj profesionāli novērtēt arī dārgakmeņus. Uzņēmums ļoti rūpīgi un vispusīgi apmāca darbinieku pirms viņš sāk pildīt savus pienākumus, tāpēc jūtamies pārliecināti par savu darbību.

Jautājums par cenām – vai un kā krīzes, inflācija ietekmē cenas Banknote? Kāda ir jūsu cenu politika?

 Banknote cenu politika balstās uz abpusēji – gan klientam, gan mums – izdevīgu biznesa modeli. Pateicoties tam, cilvēkiem ar savu atbildīgu rīcību ir iespēja gan darīt labu sabiedrībai un apkārtējai videi, gan arī gūt finansiālu labumu. Pirkt lietotas, mazlietotas un jaunas preces pie mums ir finansiāli izdevīgi, jo tās maksās mazāk nekā veikalā, un arī droši, jo preces ir pārbaudītas un tām tiek piedāvāta garantija līdz 24 mēnešiem.

 Saistībā ar lombardiem – jautājums par mantu izcelsmi, kā tiek organizēta šī sadaļa?

Mēs pārbaudām preces ar lielu rūpību. Ikviens Banknote darbinieks iziet apmācības, kurās viņš uzzina, kā pārbaudīt preci, tās izcelsmi, kā sagatavot preci tirdzniecībai utt. Vēl viena no lietām, ko mēs veicam ir klients-prece atbilstības izvērtējums. Piemēram, uzpērkot mūzikas instrumentus, mūsu darbinieks var palūgt arī parādīt, kā uz tā spēlēt. Savukārt, “Apple” zīmola tehniku mēs ņemam kā ķīlu vai arī pērkam tikai tad, ja tai ir noņemts “Apple ID”, ko var izdarīt tikai ierīces īpašnieks. Vēl viens piemērs – divriteņi tiek pieņemti tikai tad, ja tas ir reģistrēts CSDD un/vai ir tā iegādes dokumenti.

Tirdzniecība internetā, kādas tendences ir jūsu nozarē? Ko realitātē nozīmē – lielākais aprites ekonomikas internetveikals Latvijā?

Lielākais aprites ekonomikas internetveikals Latvijā ir ērta tiešsaistes platforma, kur pircējs vienuviet var nopirkt kādu no vairāk nekā 50 000 pārbaudītām lietotām un mazlietotām precēm – ātri, izdevīgi un ar garantiju līdz 24 mēnešiem. Banknote internetveikals ir unikāls risinājums Latvijas tirgū, jo tajā var gan iegādāties lietotas, mazlietotas un jaunas kvalitatīvas preces, gan arī izdevīgi pārdot mums savas – mājsaimniecībā vairs neizmantotas, taču darba kārtībā esošas lietas.  Banknote iespējami ērtākā un drošākā veidā realizē preces nonākšanu no pārdevēja līdz pircējam. Preces, pirms nonākt tirdzniecībā, tiek rūpīgi pārbaudītas un vajadzības gadījumā atjaunotas, tāpēc mēs uzņemamies par tām atbildību arī pēc pārdošanas un piedāvājam garantiju līdz 24 mēnešiem.  Tāpat internetveikalā esam integrējuši nomaksas pakalpojumu, kuru klienti augstu novērtē.

 Pastāstiet, pēc kādiem kritērijiem tiek atvērtas filiāles reģionos, ko tas nozīmē vietējiem?

Banknote filiāļu tīkla attīstību veicina sabiedrības augstais pieprasījums pēc ērtiem finanšu pakalpojumiem un preču aprites iespējām klātienē, pretēji kopējai tendencei slēgt dažādas klātienes pakalpojumu sniegšanas vietas. Esam novērojuši, ka pieprasījums pēc klātienes pakalpojumiem joprojām saglabājas augsts, īpaši Latvijas reģionos, kur kopumā daudzveidīgu pakalpojumu pieejamība ir limitēta. Iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju saņemt pakalpojumus pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. Šobrīd Latvijā ir vairāk nekā 90 Banknote veikali ar plašu pārstāvniecību tieši reģionos un mazpilsētās, turklāt atsevišķās vietās mūsu filiāles ir vienīgais vai viens no nedaudziem elektropreču, juvelierizstrādājumu tirgotājiem, kā arī vienlaicīgi – finanšu pakalpojumu sniegšanas punkts.

Jūsu jaunais projekts – uzpirkšanas lapa? Ar ko tas pievilcīgs?

 Ar mērķi atvieglot iedzīvotājiem lietotu un mazlietotu preču nodošanu atkārtotā tirdzniecībā, kā arī motivēt viņus sekot aprites ekonomikas principiem, kopš šī gada maija esam sākuši piedāvāt jaunu pakalpojumu – preču uzpirkšanu attālināti. Šis pakalpojums ir unikāls ar to, ka viss process tiek nodrošināts attālināti – ērti, ātri un izdevīgi. Iedzīvotāji savā mājsaimniecībā vairs neizmantotās, bet darba kārtībā esošās lietas var pārdot tiešsaistē – pardod.banknote.lv.Šajā vietnē preces pārdēvējam jāaizpilda īsa pieteikuma anketa par preci un jāpievieno bildes. Pēc tam vienas darba dienas laikā pārdevējs saņem piedāvājumu no mūsu ekspertiem un tad attālinātā preču uzpirkšana tiek organizēta ar DPD Paku Skapju starpniecību sadarbībā ar DPD. Sūtīšanas izmaksas sedz Banknote.

Jūsu iesaiste aprites, ilgstpējas ekonomikā, kā jūs to saredzat tuvākajā nākotnē.

Tā kā mēs jau tagad esam attīstījuši lielāko un pieejamāko aprites ekonomikas tirdzniecības tīklu Banknote ar vairāk nekā 90 klātienes filiālēm un lielāko aprites ekonomikas internetveikalu Latvijā, tad mūsu ambīcijas būtu kļūt par lielākajiem Baltijā un arī Eiropā. Vēl viens fokuss ir mūsu pakalpojumu digitālā attīstība. Attālināta preču uzpirkšana ir viens no šādiem unikāliem piegājieniem, būtiski atvieglojot procesu un samazinot patērēto laiku. Un visbeidzot, esam uzņēmušies aprites ekonomikas veicinātāja lomu sabiedrībā, skaidrojot, motivējot un meklējot iedzīvotājiem ērtus veidus, kā palīdzēt veidot jaunus, videi draudzīgus paradumus. To arī turpināsim darīt.

Uzskaitīsim ieguvumus?

Kopumā no atkārtotas preču aprites mūsu sabiedrība iegūst vismaz trīs veidos. Pirmkārt, ja kāda lieta mājsaimniecībā vairs netiek lietota, to var pārdot, vienlaikus gan atbrīvojot vietu, gan gūstot finansiālu labumu. Otrkārt, kādam citam pārdotā prece vēl var izrādīties noderīga, par tās iegādi samaksājot mazāk un dodot iespēju mantai nokalpot pilnu mūža ciklu. Un visbeidzot, tiek samazināta jaunu preču ražošana un aprite, kas atstāj mazāku ietekmi uz apkārtējo vidi.

Vai jūs iesaistāties arī labdarības akcijās, sponsorēšanā, vides projektos?   

 Uzņēmums vairākus gadus finansiāli atbalsta vairākas mazaizsargātas sociālās grupas. Pērn sniegts atbalsts Latvijas Senioru kopienu apvienībai,  iegādāts velospiroergometrs VSIA Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, kā arī atbalstītas trūcīgas ģimenes. Tāpat uzņēmums aktīvi atbalsta Ukrainu, gan tās aizstāvjus, gan valsts iedzīvotājus, kuri cietuši karā vai ir bijuši spiesti doties bēgļu gaitās. Uzņēmums pagājušajā gadā ziedojis vairāk nekā 250 000 eiro Bērnu slimnīcas fondam, fondam Uzņēmēji mieram un biedrībai TEV.  Arī 2023. gadā mūsu uzņēmums turpina atbalstīt Latvijas Senioru kopienu apvienību, jauniešu organizācijas un biedrību TEV.