VASARAS GARDEROBES AKCENTI

Lai parunātu par uzņēmēju vasaras garderobi un aktualitātēm, uz sarunu aicināju stilisti INETU ZARIŅU, kura jau pašā sarunas sākumā norādīja, ka vasaras garderobe ir daudzu cilvēku klupšanas akmens. Kādēļ? Jo ir daudz grūtāk karstā laikā izskatīties pietiekami autoritatīvi, bet justies brīvi un ērti.

Padomi sievietēm

Stiliste stāsta, ka sevišķi sievietēm vasaras lietišķā garderobe varētu būt izaicinājums, jo jautājumi var rasties gan par piedurkņu garumu, gan zeķubikšu valkāšanu, gan gaišo apģērbu, kas vizuāli tomēr cilvēku padara lielāku.

“Varētu jau sacīt, ka vasarā nedaudz pieveram acis uz striktu un ļoti klasisku apģērbu, taču noteikti nevajag iet galējībās un uzņēmējai lietišķajās sarunās nepiestāvēs mini svārki vai pārlieku atkailināta dekoltē daļa. Taču gan vīriešiem, gan sievietēm vasaras garderobē iesaku pāriet uz gaišā toņa apģērbu un dabīgākiem materiāliem. Šobrīd ražo arī daudzus modernus materiālus, jo, kā zinām, lins ļoti burzās. Un, ja uzņēmējs izskatās ļoti saburzīts, tas arī nebūs estētiski. Tādēļ vienmēr jāpadomā, kāda materiāla apģērbu velkam un vai izkāpjot no auto, apģērbs nebūs ļoti izteikti saburzījies,” stāsta I. Zariņa, atklājot, ka lielisks vasaras variants varētu būt maigi krītoša trikotāža, kas ražota no Tencel Modal šķiedrām. Tās tiek iegūtas no atbildīgi apsaimniekotām dižskabāržu audzēm. “Tas ir ļoti mūsdienīgs materiāls, kas izskatās kā lins, bet ir viegls, dabisks, atvēsinošs un tik ļoti neburzās,” paskaidro stiliste.

Runājot par vasaras sieviešu lietišķo garderobi, I. Zariņa norāda, ka būtiski pievērst uzmanību kleitu, topiņu, blūžu piedurkņu garumam. “Diemžēl padušu vieta estētiski neizskatās un vienmēr jāpadomā, lai būtu blūzei, kleitai nolaideni pleci, nelielas piedurknītes, ja dodamies uz lietišķajām pārrunām. Noteikti biznesa pusdienās neiederēsies lencīšu kleitas vai pludmales kleitas, kuras atkailinātas līdz krūšu daļai,” komentē stiliste.

Vieglas, minimāla stila kleitas būtu piemērotākās. Garums šādām kleitām vai svārkiem varētu būt ap celīti. Krāsas – gaiši pelēcīgas, linu tonis, tumši zilas vai haki krāsas.

Runājot par zeķubikšu valkāšanu, stiliste uzsver, ka diemžēl, lai arī vasarā ir karsti, tomēr lietišķā etiķete, īpaši svarīgos un autoritatīvos pasākumos, pieprasa valkāt sievietēm zeķubikses, taču tās varētu būt ļoti plānas – pieci, astoņi  DEN, bet ne vairāk par 15 DEN. Tās būtu miesas krāsā un faktiski nepamanāmas.

“Ja runājam par biroja darbu, tad sieviete varētu arī nevilkt zeķubikses, taču situācijā, ja kājas ir glītas, nosauļotas un viņa to var atļauties estētisku apsvērumu dēļ. Tāpat nedaudz vēsākām vasaras dienām jāparedz kāda klasiski lietišķa virsdrēbe. Vai nu kāds trencītis vai žakete. No pašreizējām modes aktualitātēm es sievietēm pat ieteiktu klasiskus šortus, ko var apvienot lieliskā komplektā ar vasarīgu žaketi. Izskatīsies ļoti moderni,” norāda I. Zariņa, atklājot, ka šīs vasaras modes aktualitāte ir arī žaketes bez rokām, kuras lieliski izskatās. Zem tām apakšā var vilkt kādu zīda auduma topu vai T-kreklu. Tāpat šovasar modē ir platas, auduma bikses, kas lieliski kopā izskatīsies ar loferem (apavi – aut).  

Kā ģērbties vīriešiem – uzņēmējiem

Runājot par vīriešu lietišķo garderobi vasarā, I. Zariņa norāda, ka no noteikti nedrīkst vilkt uz biznesa pusdienām vai citiem pasākumiem kreklus ar īsajām piedurknēm.

“Tikai krekli ar garajām piedurknēm. Ja ir ļoti karsts, piedurknes drīkst atlocīt, cik nepieciešams. Ja kreklu vīrietis vēlās valkāt virs biksēm, tad tas ir jānogriež attiecīgā garumā, lai nav sajūta, ka vīrietis atnācis rīta kleitā,” uzsver stiliste, norādot, ka nav jābaidās aiziet līdz šuvējam, lai krekla garumu noīsinātu pēc konkrētā vīrieša auguma un garuma aprisēm.

Tomēr, ja vīrietim šķiet, ka vasarā krekli ar garām piedurknēm nav domāti viņam, tad alternatīva varētu būt gaumīgi un labas kvalitātes polo krekli. Tie šobrīd ir modē, turklāt nopērkami dažādās krāsās. Stiliste vasarai iesaka par gaiši zilus, eleganti rozā toņa kreklus.

Varētu jau sacīt, ka vasarā nedaudz pieveram acis uz striktu un ļoti klasisku apģērbu, taču noteikti nevajag iet galējībās un uzņēmējai lietišķajās sarunās nepiestāvēs mini svārki vai pārlieku atkailināta dekoltē daļa. Taču gan vīriešiem, gan sievietēm vasaras garderobē iesaku pāriet uz gaišā toņa apģērbu un dabīgākiem materiāliem.

“Noteikti vajag un var izpausties arī krāsās, bet to jāprot smalki un gaumīgi izdarīt. Tāpat vīriešiem jāatceras, ka lietišķā garderobe arī vasarā pieprasa garās bikses. Nekādā gadījumā tie nebūs šorti. Tie noteikti var būt gaišie toņi, no plāna auduma, bet noteikti garās bikses,” norāda I. Zariņa.   

Runājot par apaviem, stiliste bilst, ka tās noteikti nebūs sandales, bet klasiski apavi. Vislabākie būs mokasīni vai lofera veida apavi, piemēram, no zamša materiāla. “Tās var arī būt klasiskas baltas kedas. Tikai bez liekām detaļām, ko var valkāt pat pie uzvalka. Ja nepieciešamas ļoti klasiskas vasaras kurpes, tad iesaku karameļu vai riekstu krāsas apavus, kuras patiesībā varēs valkāt arī rudens sezonā. Vienmēr der atcerēties, ka ar šņorēm apavi būs vienkāršāki, ikdienišķāki nekā bez,” norāda I. Zariņa.

Runājot par uzņēmēja tēlu kopumā, stiliste saka vienkārši: “Koptēlu veido ne tikai apģērbs, arī sakopta bārda, izmazgāti mati, glītas rokas, kas nozīmē, ka arī vīrietis var aiziet pie manikīra sakopt savas rokas. Protams, jāpadomā, lai nav redzams apmatojums kakla vi plecu zonā. Gan sievietei, gan vīrietim jārada sakopta cilvēka priekštats. Tas jau ir pats galvenais,” tā I. Zariņa.

Viņa arī norāda, ja uzvelkam piemērotu, jaunu un glītu apģērbu, vienmēr ieejam citā, daudz pozitīvākā, enerģijas laukā. Tādēļ ir svarīgi glīti un pārdomāti ģērbties. Meklēt savam augumam atbilstošas krāsas, stilu un akcentus. Tāpat lietišķajā etiķetē nav jāaizraujas ar aksesuāriem. Arī saulesbrilles sarunas laikā nebūs piemērotas. “Labs rokas pulkstenis, un tas arī viss,” piebilst stiliste.

Autore: Liene Lote Čemme