Veikalos netiekam. Ko darīt ar mūsu garderobi?

Pienācis laiks, kad apģērbu veikali ir slēgti, taču nebūt nav tā, ka visi esam palaisti brīvdienās. Kuram klātienē, kuram attālināti, bet darba ikdiena mums tupinās.

Šoreiz ar stilisti Inetu Zariņu runājam par to, kā sakārtot, pārskatīt garderobi, kad jāiztiek vien no tā, kas iepriekš sarūpēts. Kā labi izskatīties mājas vidokonferencēs ar kolēģiem? Vai tiešām šis ir laiks, kad jāiepērkas interneta veikalos.

Stiliste arī teic, ka šis laiks pierādīs to, cik pārdomāti iepriekš apģērbs ir pirkts. Vai ir veidoti pārdomāti apģērbu komplekti, kurus ērti mainīt šajā laikā, kad pie jauna apģērba veikalos netiekam.

“Turklāt esmu ievērojusi, ka ir kolēģi, kas steidz aktualizēt mājas apģērbu, sakot, ka šis ir “mājas apģērbu” laiks. Man tomēr šķiet, ka mūsu darbs un ikdienas pienākumi nav beigušies. Manuprāt, šis ir īstais laiks katram pārskatīt sava skapja saturu un, iespējams, saprast, kādēļ esošā garderobe “nestrādā”… kādēļ ir tā, ka nav ko vilkt mugurā,” saka I. Zariņa, atklājot, ka viņa ir secinājusi, ka visbiežāk kļūdas ir vienādās. Kā galvenos iemeslus stiliste min vairākus.

“Varam runāt par virspusējiem iemesliem, ar kuriem nereti saskaras aktīvas dāmas, kas strādā, bet viņas kādā dzīves periodā ir uzlikušas sev citu prioritāti. Piemēram, mājas remonts, bērnu audzināšana vai jebkas cits. Un viņas kādā brīdī apjauš, ka īsti nesaprot, kas notiek viņu garderobē. Ka neizskatās tā, kā kolēģes birojā,” stāsta Ineta Zariņa, bilstot, ka kādreiz nepieciešams arī skats no malas, kad var padomu palūgt draudzenei vai izmantot stilista pakalpojumus, kas pat piedāvā skapja revidēšanas pakalpojumu.

“Katram cilvēkam – sievietei, vīrietim – jāsaprot, ka skapis nav mums dots, lai mēs to vienkārši piepildītu ar lietām, bet lai tur būtu apģērbs, kas ir aktuāls laikam, sezonai, mūsu ieņemamajam amatam un dzīvesveidam. Apģērbs ir tas, kas nes par mums neverbālu informāciju. Un vienmēr esmu uzsvērusi, ka mēs neģērbjamies sev, bet citiem.  Ģērbjamies, lai pateiktu, kas esam, ko gribam, kādu stāvokli sabiedrībā ieņemam. To visu pēc mūsu apģērba var nolasīt,” saka stiliste. Runājot par biznesa un ofisa vidi, stiliste norāda, ka nevajadzētu būt situācijai, ka šādam cilvēkam skapī ir tikai viena žakete, uzvalks vai klasisks darba kostīms. Vēl nepareizi, ja šajā skapī var atrast tikai brīvā laika apģērbu.

“Turklāt ikvienam no mums ir svarīgi, ka augam kā personības, augam savā darba vietā, līdz ar to arī mūsu garderobe mainās un to parāda. Ka varam iegādāties arvien kvalitatīvāku apģērbu, arī dārgāku. Tas liecina par to, ka mums ir mērķi,” komentē stilsite, norādot, ka nereti vienu no kļūdām cilvēku skapjos rada “emocionālais šopings”. Tas nozīmē, ka iepērkamies haotiski, emociju un mirkļa vadīti, bet nedomājam kopumā par to, kas mums nepieciešams, lai veidotu jaunus komplektus, lai papildinātu esošo garderobi. “Rezultātā atnākam mājās un mums ir nevis jauns apģērbs, bet jauna problēma radusies, jo nav pie kā pievilkt un nav atkal ko vilkt uz darbu,” smaidot saka stiliste.

Tāpat runājam par kārtību skapī, kas arī ir būtiski, lai neradītu lielu sajukumu cilvēka galvā. Ir ērti pārredzēt garderobi, ja apģērbu izvietojam svārku rindā, kleitu, bikšu, blūžu un šādi neradām lieku sajukumu, no rīta ģērbjoties.

“Tāpat ir svarīgi apjaust savas garderobes resursu un, ja godīgi, bieži redzu, ka klienti to neapjauš. Nesen bija piemērs manā stila skolā, kad klientei bija iegādāts pusmētelis un viņa man jautāja, ko tam piepirkt klāt. Biju godīga un sacīju, ka tajā mētelī nav vispār nekā laba, lai vēl tērētu naudu un pirktu klāt zābakus, svārkus vai jebko citu. Mums ir jābūt paškritiskiem un jāsaprot, ja apģērba gabals ir slikts. Tāpat ir jāsaprot, kas ir bāzes lietas mūsu skapī. Ar ko ir vērts strādāt un ko piepirkt klāt,” saka stila veidotāja.  

Vēl viena kļūda, kas veicina to, ka mūsu garderobe nestrādā mūsu labā – sava ķermeņa nenovērtēšana. Tās ir situācijas, kad nenovērtējam savu augumu. “Kad vēlamies kaut ko pielikt klāt, paslēpties milzīgās drēbēs vai gluži pretēji iespraukties apģērbā, kas patiesībā ir par mazu. “ Un veidojas tad situācija, kad skapī mums ir apģērbs, kas saucas “tad, kad es novājēšu”, “nav tik traki”, “ir normāli”, “vēl pāris reizes uzvilkšu”. Un šīs ir tās situācijas, kad prāts mūs māna un pašām tiešām liekas, ka ir pieņemami,” saka I. Zariņa.  

Vēl, domājot par mūsu garderobi, jāatceras, ka nevajag baidīties no jaunā. Stiliste stāsta, ka šis ir vēl viens būtisks aspekts, ar ko ikdienas darbā saskaras. “Nav jābaidās no tā, kas ir modē, no košām, sev piestāvošām krāsām. Nav jābaidās uzpucēties. Nav jābaidās izskatīties labāk par kolēģi, ja to varam,” saka Ineta Zariņa.

Vaicāta, ko darīt un kā papildināt savu garderobi, ja tomēr tas vajadzīgs, laikā, kad veikali ir aizvērti, I. Zariņa norāda, ka, protams, daudzi veikali piedāvā iepirkšanos interneta veikalos. Taču arī tas prasa zināšanas un pieredzi, lai iegādātais apģērbs nebūtu jāsūta atpakaļ tirgotājam.

“Ir noteikti jāpārzina konkrētā veikala piedāvājums, izmēru atbilstība, apģērbu raksturs un silueti. Tad var brīvi iepirkties. Taču, protams, visi kādā brīdī esam iesācēji un, iespējams, šis ir laiks, kad pilnveidot prasmi iepirkties interneta veikalos,” tā Ineta Zariņa.

Liene Lote Čemme